I na těle jsou pigmentové skvrny a névy. Pro laické rychlé rozlišení by se dalo říct, že pigmentové skvrny jsou dle pohmatu v úrovni kůže, névy jsou lehce vyvýšené a lehce drsnější či zvrásněné.
První skvrny se objevují nejčastěji v oblastech těla, které jsou vystavené slunečním paprskům, vznikají tak např. pihy či solární lentigo. Jiné jsou od narození nebo vznikají v průběhu let, např. stařecké skvrny, skvrny způsobené hormonálními změnami (např. chloazma), stopy po akné, atd. Některé fototypy jsou pigmentovými skvrnami postižené častěji.
Pigmentové névy jsou sice na první pohled nápodobné, ale jejich textura je většinou jiná, než má okolní kůže. Mohou se zdát lehce „vyvýšené”.
I na těle platí, že nejdříve je zapotřebí absolvovat odbornou konzultaci s lékařem a po vyloučení možné „podezřelé skvrny“ se lze pustit do „zmizikování“.
Pro tento krok je v našich podmínkách ideálním obdobím zimní část roku, a to z důvodu menšího působení UV spektra denního světla i pro zahalování větších ploch těla.
Cílem tohoto ošetření je odstranit horní vrstvy kůže s odumřelými zhorovatělými buňkami, které v sobě obsahují pigment melanin. Kůže se tak omlazuje, zbledne, zlepšuje se její struktura, redukují se i jiné nedostatky pleti a navrací se její svěží vzhled. Typů kyselin je několik a je zapotřebí vybrat tu optimální na míru té které pleti (kyselina mandlová, glykolová…).
Při této metodě nejsou ovlivněny melanocyty, tedy ani tvorba pigmentu melaninu.
Po ošetření doporučujeme používat ochranné prvky před působením UV paprsků alespoň 5 dnů. Doporučujeme opakování ošetření dle vývoje stavu.
Opakovaná aplikace tohoto typu ošetření vede k harmonizaci barvy kůže, redukci pigmentových skvrn a zlepšení struktury kůže. Aktivní vitamin C je důležitým elementem při budování nových kolagenních a elastinových vláken.
Povrchové vrstvy mrtvých buněk lze odstranit i obroušením čistými krystalky. Tím se odstraní i pigmentem zbarvené zbytky odumřelých buněk. Pro urychlení hojení kůže a aktivaci samoregeneračních pochodů je skvělým doplněním paralelně působící biostimulační laser s vlnovou délkou 635 nm. Toto ošetření samo o sobě, pokud je provedeno správně a režim dodržen, neovlivňuje aktivitu melanocytů (v případě vystavení se UV paprskům může dojít k hyperpigmentacím!). Proto doporučujeme navázat na další ošetření s aplikací koncentrátů aktivních látek tlumících aktivitu melanocytů (injekční mezoterapie, elektroporace).
Po ošetření doporučujeme používat ochranné prvky před působením UV paprsků alespoň 5 – 7 dnů.
Jde o propracovanější a výkonnější formu intenzivního pulzního světla. Podstatou ošetření je absorpce intenzivního světla vybraných vlnových délek v pigmentu melaninu v kůži. To vede k jeho rozpadu na menší fragmenty a během dalších týdnů dochází k „vyčíštění“ vlastním imunitním systémem. Kromě redukce barevné dysharmonie dochází také ke stimulaci regeneračních schopností kůže a jejímu omlazení.
Doporučujeme opakované ošetření v intervalu 2 týdnů, počet ošetření záleží na výchozím stavu.
Jde opět o působení intenzivního paprsku světla jedné konkrétní vlnové délky. Ten se zaměřuje na pigmentové skvrny, pigment se rozpadne na menší fragmenty a dále nastupuje „čistící“ fáze díky aktivitě vlastního imunitního systému. Současně při redukci pigmentových skvrn dochází i k redukci drobných cévek. Tento typ ošetření preferujeme zejména při kombinaci těchto nedostatků. Po ošetření nedoporučujeme vystavování se slunci (působení UV světla).
Opakování ošetření: dle potřeby 2x v intervalu 4 týdnů.
Pro ošetření drobných pigmentových skvrn lze použít plazmu – 4. skupenství hmoty. Podstatou ošetření je působení vysoké teploty plazmy aplikované cíleně na místo pigmentové skvrny. Následné setření kůže vlhkým obrouskem setře i pigmentovou skvrnu. Po ošetření je zapotřebí kůži chránit před UV světlem.
Ošetření se na jednom místě neopakuje.
Většina névů se po předešlém odborném vyšetření odstraňuje chirurgicky skalpelem, při menším rozsahu plazmou (voltaickým obloukem).