PIGMENTOVÉ SKVRNY má téměř každý z nás, zejména na místech přístupných sluníčku: na tváři, na krku, v dekoltu, na hřbetu rukou, předloktí, na zádech…Tyto skvrny se sytějším tmavším zabarvením vznikají pomnožením pigmentu melaninu v daném místě pokožky. Pigmentové skvrny můžou svým vznikem navazovat i na hormonální změny (hormonální antikoncepce, těhotenství, onemocnění) jako např. melazma na tvářích žen.
Melazma (chloazma), nepříjemný problém mnoha dam, vyžaduje celoroční péči – opakované chemické peelingy v podzimním, zimním období, opakované ošetření např. CPL nebo diodovým laserem. Nelze opomenout ani pravidelnou domácí denní péči s aplikací zejména v místech pigmentových skvrn:
Barevnou nesourodost a povrchněji uložené pigment. flíčky lze redukovat chemickým peelingem, jehož cílem je postupné odlupování horních vrstev kůže včetně těch barevně melaninem „zabarvených“
Četnost ošetření:
1x do 1 – 2 týdnů v závislosti na výběru chemického peelingu, frekvence dle závažnosti stavu a vývoje
Drobnější četné pigmentové skvrny, např. stařecké skvrny, pihy lze redukovat kalibrovaným pulzním světlem nebo diodovým laserem.
Četnost ošetření:
1x do týdne v závislosti na výběru chemického peeling, frekvence ošetření dle závažnosti a vývoje stavu.
Výraznější skvrny, nebo tetováž, permanentní make-up lze odstranit výkonným Nd:YAG laserem, po němž se na krátkou dobu vytvoří na povrchu kůže v místě ošetření drobný stroupek. Ten je zapotřebí nechat spontánně odhojit (trvání cca 5 – 8 dnů) a pokud ještě zůstali nějaké zbytky pigmentu, lze ošetření s odstupem opakovat.
Četnost ošetření:
1x do měsíce, v závislosti na postupu ošetření.
Novou možností je ošetření pomocí plazmy, jako 4. skupenstvím hmoty, s podobným postupem ošetření jako laserem, ovšem možnosti míst ošetření jsou vzhledem k bezpečnosti metody mnohem širší – touto metodou lze ošetřit např. i oblast blízkého očního okolí, i na očním víčku.
Pro omezení znovuobjevení skvrn, které již byly jednou redukované nebo dokonce odstraněné, lze využít i účinnou opakovanou mezoterapii s aplikací koncentrátu aktivních látek omezujících tvorbu pigmentu melaninu v melanocytech a se současným působením na urychlení rozbourání již vzniklých pigmentových skvrn.
Na osobní konzultaci Vám rádi poradíme, která metoda by byla pro Vás ta nejoptimálnější s ohledem na typ a rozsah pigmentových skvrn.
PIGMENTOVÉ NÉVY vznikají pomnožením buněk tvořících pigment melanin, tj. melanocytů na jednom místě. Kůže má v tomto místě jinou strukturu a vzhledově připomíná barevnou plochu či uzlík, či hrudkovitou strukturu světlé až tmavě hnědé či černé barvy, třeba i s vyrůstajícím chloupkem či vlasy.
Pigmentovým névům vrozeným se lidově říká „mateřská znaménka,“ jsou zřídkavější a můžou být různého rozsahu – od drobnějších až po větší plochy.
Podstatně četnější jsou pigmentové névy získaná v průběhu let a jsou spíše menší velikosti.
Většinové vlastnosti benigních névů:
Většinové vlastnosti podezřelých (dysplastických) névů:
Přenechte pravidelné kontroly pigmentových névů na odborníka – podezřelá ložiska doporučujeme co nejdříve speciálně odstranit a odstraněnou část podrobit speciálnímu histologickému vyšetření!