VOLEJTE    222 210 237

Nehtová plíseň je poměrně častý problém, tvoří až 40%  nehtových problémů  a její výskyt stoupá věkem.  Plíseň, houbové onemocní, prorůstá nehtem, rozkládá jej a vlastně se nehtem, jeho složkou keratinem, živí. Je původcem až 40% nehtových potíží a její výskyt věkem stoupá. Přispívá k tomu  ve starším věku pomalejší růst nehtů, náchylnost k infekcím a četnější onemocnění ( jako například cukrovka, zhoršení prokrvení..). V případě nehtové plísně rukou tomu dosti přispívá nedostatečná dezinfekce/ sterilizace nástrojů po salonní manikúře.  Většina našich klientů se s nehtovou plísní trápí již několik let. Ovšem dobrou radou jest, začít s terapií nehtové plísně co nejdříve, ještě ve dnech, kdy se na nehtu objeví, nebo máte na ní co jenom podezření.

Jak postižený nehet vypadá?

       5.5.2017 zboku  nehet ped

Nejčastěji se nehtová plíseň objeví na volném okraji nehtu, nebo po straně nehtu vedle kožního valu. Postižený nehet nejdříve ztrácí svůj lesk, zdravý vzhled… barva se mění do žlutava, žluta až oranžova, někdy až do hněda, mění se tvar a struktura nehtu – zhrubnutí až deformace nehtu, a to jeho části, nebo časem i celého nehtu, na volném konci se postižený nehet drolí, štěpí, láme.  Nutno však vědět, že nehet je postižen cca 3 – 5mm dále, než jsou jasně viditelné změny nehtu.  Časem může být stav až bolestivý díky i zánětlivým procesům v nehtovém lůžku, může dojít i k hnisání v nehtovém valu až k odloučení nehtové ploténky od nehtového lůžka.

Rizikové faktory – co přispívá k onemocnění nehtovou plísní?

-          držící se vlhkost v obuvi – uzavřená neprodyšná obuv z nevhodného materiálu,

-          zvýšená potivost chodidel( hyperhidróza),

-          návštěva plaveckých bazénů, saun, chození naboso na koberci např. v posilovnách či jiných místech s kolektivním sportem,

-          traumatizace nohy, nehtů – dlouhá chůze, některé sporty ( tenis, squash..), nedostatečně ostříhané nehty,

-          cukrovka, obezita, onemocnění s nedostatečnou odolností imunitního systému,

-          porucha periferního prokrvení,

-          užívání kortikoidů, opakované užívání antibiotik…

Možnosti léčby v dnešních dnech:

1, lokální – je –li postiženo maximálně 30% nehtu - široké spektrum antimykotik k aplikaci na nehty a na okolní kůži. Před aplikací je zapotřebí postižené místo očistit, odstranit postiženou část nehtu. Kapky aplikovat 2x denně, v případě laku je aplikace 2x týdně. Lokálně pro léčbu nehtů jsou kapky nebo lak vždy lepší než krém. Tekuté antimykotikum mnohem lépe pronikne pod nehet, kolem něj, do kůže i do škvír v nehtu. Lokální terapie však může trvat léta a vyžaduje dlouhodobou pravidelnou častou péči ze strany pacienta.

2, celková medikamentosní léčba( systémová) ev. kombinace lokální chemické a celkové léčby – je-li postiženo 40 - 50% a více nehtové ploténky – užité léky se vstřebávají a krevním systémem se dostávají do nehtového lůžka a tak působí. Žel nápodobnou cestou se dostávají i jinam, než bychom si přáli, i tak má celková terapie i dosti nežádoucích účinků, včetně možného poškození jater

3, lokální ošetření postiženého nehtu laserem -  s minimem nežádoucích účinků

Jak laser působí na nehet a nehtovou plíseň během našeho ošetření?

Laserové světlo, přesněji laserový paprsek určité vlnové délky, „ prosvítí“ nehet, světlo se změní v nehtu na teplo a to „ uvaří“ plíseň, ovšem bez poškození okolních tkání. Díky teplotě kolem 40°C – 45°C, trvající min. 40sec. dochází k nevratnému poškození buněčné stěny houby a ta ztrácí i svou schopnost růstu i množení. Dalším efektem teploty kolem 40°C je zlepšení prokrvení a zvýšení počtu bílých krvinek v místě ošetření – co opět vhodně působí proti plísňovému onemocnění.

A proč je zapotřebí ošetření opakovat? To, protože spory plísně jsou velice odolné, a to jak laserovému paprsku, tak i chemickým látkám aplikovaným při domácí lokální terapii. Ty můžou teplotě odolat a je zapotřebí vyčkat jejich proměny v houbu.

Vzniklé teplo pacienti pociťují jako bodnutí, během ošetření navazuje aplikace jednoho pulzu laserového paprsku za druhým. Ošetření lze kdykoliv na chvíli zastavit a pak opět pokračovat.

V našem centru využíváme efektní možnosti léčby laserovou platformou X LASE PLUS, s působící vlnovou délkou 1064nm.

Trvání 1 ošetření 1 nehtu?

Povětšinou do 5min.

Délka doby a počet ošetření ?

Záleží na rychlosti růstu nehtu, rozsah postižení nehtu. Terapie na nehtech nohou trvá déle. Po celou dobu odrostu nehtu prorostlého plísní je zapotřebí ošetření opakovat. Doporučuji ještě sérii ošetření (2-3x ) po odrostu postiženého nehtu.

Frekvence ošetření? 

Záleží na rychlosti růstu nehtu, rozsah postižení nehtu, interval může být od jednoho týdne až do jednoho měsíce.

Kdy dojde k zlepšení ?

Již po prvním ošetření ztrácí valná většina nehtové plísně svou schopnost množení, tj. účinnost je již po prvním ošetření. Nutno však ošetření opakovat!  Nelze očekávat, že by laser žlutý nehet změnil jako kouzelným proutkem na zdravý – je zapotřebí vyčkat odrostu postiženého nehtu a plného doplnění zdravého nehtu – po celou tuto dobu opakovat ošetření a také pokračovat v lokální terapii kůže v okolí!

Opatření na straně pacienta k posílení efektu léčby:

-          pravidelně používat lokální terapii antimykotikem, nejlépe ve formě kapek 2x denně, a to zejména s řádnou aplikací do kůže kolem nehtu, pod nehtovou ploténku, o do meziprstí,

-          pravidelně dezinfekce obuvi,

-          pravidelně postižený nehet stříhat, čistit od plísní prorostlých hmot,

-          pravidelně po ošetření nehtů provést dezinfekci/ sterilizaci nůžek ( např. dát do vařící vody na 5 min., nebo použít účinný sprej na plísně),

-          používat jednorázové pilníky na nehty, po použití vyhodit. V případě používání kovového pilníku po použití dát vyvařit ( ve vařící vodě min.5min.)

-          praní ponožek na 60°C.

Na čem většinou terapie troskotá ?

-          nepravidelná péče o kůži okolí nehtu pacientem,

-          zapomenutí dezinfekce bot a tak opět zanesení spor z bot do nehtu či kůže nohou,

-          používání infikovaných nůžek či pilníků – opomenutí dezinfekce,

-          nedostatečná teplota vody při praní ponožek/ silonek..

Ceník:

1 ošetření  1 nehtu laserem: 500Kč.