Akné patří mezi nejčastější onemocnění, ale i přes to velice málo pacientů vyhledá odbornou pomoc a léčí si tuto nemoc samo, bez dohledu odborníků. To není jenom neefektivní, zdlouhavé a zbytečně drahé, ale může být také zdraví škodlivé. V Amaryllis Centru vždy sledujeme nejefektivnější a nejbezpečnější cysty terapie, sestavujeme individualizované programy péče o Vaši pleť.
Proč mám akné?
Na vzniku akné se podílí více faktorů:
1. Mazové žlázky – jde o žlázky, které dle působení hormonů tvoří kožní maz. Hlavně androgeny (testosteron) zvyšují jeho produkci. Proto se pupínky objevují zejména před menses a proto se také začíná tento problem projevovat v pubertě.
2. Mikrobiom kůže – každý z nás má na povrchu své pokožky svou vlastní směs mikrobů, které vytvářejí tzv. unikátní mikrobiom. Toto vlastní kožní osídlení chránit pokožku před "zlými" bakteriemi. Když je vše v pořádku, tak o jejich přítomnosti ani nevíme. Když se ale některá z bakterií přemnoží, může vyvolat zánět.
3. Expoziční faktory – co na kůži zvnějška či zevnitř působí ? Na Vaši kůži se odráží Vaše strava, léky, zevní prostředky, klimatické faktory i psychosociální situace, jako např. stress.
4. Keratinocyty – kožní buňky, které se pomalu postupně olupují z povrchu kůže, jejich cyklus trvá cca 28 dní.
5. Genetické faktory – po našich rodičích, předcích dědíme rychlost obnovy epidermis (pokožky), šířku pórů, kvalitu kůže i citlivost buněk mazových žlázek na testosteron.
Faktorů je tedy více a vzájemně se ovlivňují. Proto je zapotřebí, aby i ošetření a terapie působily na více faktorů.
1. Mazové žlázky začnou produkovat více mazu
A důvodů k tomu může být hned několik:
a) hormony (testosteron – puberta, menses, hormony nadledvin – stres)
b) růstový faktor IGF–1 (mléko)
c) přesušování pleti agresivními mycími gely z drogerie, expozice různým malovátkám (pleť se při nesprávném odlíčení a čištění neolupuje správně)
2. Vývod mazové žlázky se ucpe odumřelými buňkami pokožky, maz tedy nemá možnost se z mazové žlázky uvolnit, hromadí se v žláze a jejím vývodu, a tak vzniká komedon.
3. Komedony, hlavně ty zavřené, představují pro některé bakterie ideální prostředí pro život a tyto bakterie svým metabolizmem produkují látky vytvářející zánět.
Některým bakteriím, hlavně z řady demodex, maz velice chutná, takže se přemnoží a tím se uzavírá nekonečný kruh.
Zánět na kůži můžou vyvolat i jiné pro–zánětlivé látky v těle.
Se zánětem vzniká pupínek.
Bílé komedony jsou uzavřené oloupanými buňkami pokožky a ty černé jsou otevřené a maz v nich oxiduje (jako žluknutí másla) a tím na povrchu mění barvu.
1. Navštívit dermatologa k zhodnocení stavu pleti. Zkušený lékař Vám dle závažnosti nastaví léčbu. Doporučí také vhodná ošetření a kosmetiku pro domácí péči.
2. Účinná a současně šetrná pravidelná domácí péče – ta je časově náročnější v porovnání s péčí o zdravou pleť, ale určitě se vyplatí, je součástí terapie:
3. Terapie antibiotikami: lokální aplikace (na pleť s místech pupínků akné) nebo systémová (tablety) pomáhá řešit jeden z faktorů podílejících se na tvorbě akné – redukuje počet působících přemnožených bakterií.
4. Terapie retinoidy:
Systémová terapie retinoidy má úžasné výsledky, ale léčba je dlouhodobá a kvůli mnohým nežádoucím účinkům musí vždy probíhat pod dohledem lékaře!
Lokální terapie retinoidy má také skvělý efekt a dle doporučení české dermatovenerologické společnosti spolu s antibiotickou terapíí tvoří základní linii boje se závažným akné.
Retinoidy totiž zlepšují olupování vrchní vrstvy epidermis a tedy následně nemá co ucpat vývody mazových žlázek. Retinoidy dále snižují tvorbu mazu, zklidňují zánět a stimulují fibroblasty k produkci kolagenu. Využíváme je v centru například při ošetření chemickým peelingem právě s obsahem retinolu. Kůže je po něm matnější, vyhlazená, zklidněná a čistější. Ošetření je nutné opakovat 3-4x s několika týdenním odestupem.
5. Terapie plasmou: Vaše vlastní růstové faktory, obsažené v žilní krvi, jsou odděleny a ve formě plazmy aplikovány do kůže, kde spustí hojivé projevy. Ošetření je ideální pro klienty, kteří se bojí syntetických produktů.
6. CPL a cévní laser. Obě tyto technologie uzavírají drobné rozšířené cévky, CPL ( kalibrované pulzní světlo vybraných vlnových délek) také redukuje možné pigmentové skvrny ( například časté pozánětlivé pigmentové skvrny v místech akné) a také v příslušném nastavení přístroj působí proti bakteriím libujícím si v aknosních ložiscích. Laserové ošetření typu Q-Switched může s výhodou cíleně redukovat pigmentové skvrny vzniklé s nebo po akné a tzv. karbonový peeling je jednou z nejlepších metod k urychlení hojivých procesů u akné
7. Úprava životosprávy: vyzkoušejte VYSAZENÍ kofeinu, cukru, přemíry přijímaných uhlohydrátů (sladkosti, pečivo, knedlíky, brambory, těstoviny, slané čips či krekry…) nebo mléka/ čerstvých mléčných výrobků. Příznivé výsledky možno pozorovat již do měsíce.
Nejčastěji jde o jizvičky nebo hyperpigmentace v místech, kde dříve byla zánětlivá ložiska. Pozánětlivá hyperpigmentace vzniká při hojení pupínků, kdy se buňky aktivují k hojivému procesu. Aktivují se však i melanocyty, které vytvoří v kombinaci s UV tmavší flíček..
Prevence je klíčem!!! – Chránit se před sluncem a nemačkat, ale opravdu si NEMAČKAT pupínky! Jizvy vznikají v místech, kde byl zánět hluboký a narušil průběh kolagenních a elastinových vláken. Místo postižení se sice vyhojí, ale kolagenní vlákna již nemají původní kvalitu. Dobrým pomocníkem je karbonový laserový peeling, který můžete absolvovat jako preventivní ošetření, ale i jako ošetření aktivního akné. Tato laserové metoda nejenže pleť čistí, ale také jemně exfoliuje a stimuju harmonickou tvorbu nových kolagenních vláken. Je vskutku velice oblíbená.
Také je vhodné mít vždy po ruce náš RENLIVE HYGIENIC CREAM nebo REJUVE ASEPTIC - jde o krémy s rychlým vstřebáním, které díky svému obsahu působí proti pomnožení bakterií v místě ložiska tvořícího se akné, také tlumí tvorbu pozánětlivých pigmentových skvrn i tvorbu jizviček. Hned jak se něco někde podezřelého na kůži objevuje, doporučujeme hned troškou tohoto kouzelného krému natřít.
Na terapii jizviček je výborná i opakovaná plasmaterapie, nebo mesoterapie v kombinaci s chemickým peelingem (vše musí být správně načasováno a v individuálně sestaveném terapeutickém programu).
Dobrou možností je i frakční laserový resurfacing, kdy laser v drobných bodech odpaří povrchovou vrstvu kůže, která se následně vyhojí novou kůží bez jizviček a bez hyperpigmentací....ale toto lze provádět, až jsou všechna aknosní ložiska vyčištěna a vyhojena,,,žádné podkožní uzlíky !!!
V našem centru je pro redukci jizev oblíbená a stovkami spokojených klientů ověřená metoda frakční radiofrekvence. I tomto případě platí, že je zapotřebí mít ložiska akné již zcela vyhojená.
U zapadlých jizev pak je možnost ošetření kombinovanou technikou disekce se současnou aplikací mezoterapie a intradermálních výplní… opět vše trpělivě a v postupu určeném “ na míru”.
Jestli Vás trápí akné nebo jeho následky neváhejte nás kontaktovat.
Rádi vám pomůžeme, poradíme.
Vaše zdravá pleť je náš cíl.
Tým AMARYLLIS CENTRA PRAHA
Zpět na výpis článků