01.09.2019
Asi vás nepotěším, jde totiž o poměrně časté zánětlivé postižení kůže, kterého jasný důvod, ani jasnou metodu léčby se zatím nepovedlo určit. Je pravděpodobné, že jde o více spolupůsobících faktorů o kterých píšu níže a jistě mnozí jste je některé již vypozorovali sami. Mnozí ani neví, že je trápí právě růžovka, ale povětšinou si stěžují na pálení, zarudnutí až bolestivé dráždění v oblasti tváří. Sama dle vlastní zkušenosti můžu potvrdit poměrně vysoký výskyt v Praze a k mému překvapení ještě vyšší v Mladé Boleslavi.
Dle průzkumu Národní společnosti pro rosaceu (USA) se zjistilo, že až u 90% pacientů s růžovkou došlo k poklesu sebevědomí a až 41% z nich zamezilo své sociální kontakty, u 80% pacientů s výraznými projevy růžovky došlo ke zhoršení pracovní komunikace, dokonce někteří přerušili své pracovní aktivity.
Často se první příznaky objeví v pubertě, se zhoršením kolem 20 let života, u jiných se objeví až kolem 30-40let. Objeví se záchvatovitě a pak mizí, jindy stav přetrvává. Nejde o infekční onemocnění, které by se přenášelo z člověka na člověka. Otázkou je genetická predispozice a to zejména ve vazbě na vazomotorickou labilitu cévních stěn, kdy drobné cévky kůže tváře nejsou schopné se adekvátně smršťovat a uvolňovat.
Obraz a vývoj projevů je vskutku variabilní:
Především jde o typ zánětu se zarudnutím, nápodobným, jako v jiných případech zarudnutí se začervenáním, zvýšenou citlivostí a zánětem kůže. Může mít nápodobné projevy jako jiné kožní onemocnění se zarudnutím, jako např. dermatitida, akné, ekzém, pityriasa, lupénka, kopřivka.
-
projev může začít jako ataka zarudnutí a červeně na tváři, nejčastěji na tvářičkách, kolem a na nose, nebo jako nevinná skupinka drobných puchýřků. Stav může setrvat i léta, rychle vymizet, či se naopak rozšířit jak do plochy, tak i do intenzity projevu,
-
pleť s otokem, někdy s pocitem svědění, citlivá až bolestivá na dotek, někdy i spontánně,
-
pleť se zvýšenou reaktivitou na působení sluníčka, na krémy, na čištění pleti,
-
s rychlou reakcí zarudnutím na dráždění, např. i při manuálním odličování pleti,
-
pleť s pocitem tepla, horka až pálení zejména v místech zarudnutí,
-
možné pavoučkovitě rozšířené cévky,
-
rozšíření pórů, ze začátku se zvýšenou tvorbou mazu, nedochází však k tvorbě komedonů,
-
objeví se puchýřky připomínající akné, někdy až pustulky (puchýřky s hnisavým obsahem), proto je také horší odlišení od akné,
-
změna textury kůže z hladké na nerovnou,
-
v některých částech může dojít ke zhrubnutí pokožky, např. na bradě, tvářích, čele či na uších,
-
Může se objevit i zvýšená citlivost očního okolí, zarudnutí, pocit pálení a suchosti očí, se zvýšenou citlivostí na světlo, s rozmazaným viděním, s únavou očí.
ATKUÁLNÍ 4 PODTYPY RŮŽOVKY
-
SUBTYP 1 – erytemato – teleangiektatická růžovka, se zarudnutím a s viditelnými cévkami (nejčastější subtyp),
-
SUBTYP 2 – papulo – pustulosní růžovka, s výsevem puchýřků podobným akné, se zvýšenou citlivostí kůže, s přetrvávajícím zarudnutím, tento subtyp je nejčastější u žen zralého věku. Kvůli těmto puchýřkům se růžovce někdy říká ,,akné dospělých,"
-
SUBTYP 3 – phytomatozní růžovka, s otokem kůže, se zesílením kůže kolem nosu, rhinophyma (,,květákovitý nos"),
-
SUBTYP 4 – oční rosacea s postižením očí a okolí očí, s možným zánětem spojivek, suchostí až pálením očí, se zarudnutím sklér, s možným dalším poškozením oka.
Původ není zatím určen, ale co může být dráždícím momentem?
-
GE reflux, zánětlivé onemocnění trávicího traktu, zvýšená propustnost střev, ulcerosní kolitida, Crohnova nemoc, celiakie,
-
přítomnost autoimunitního onemocnění / přílišná aktivita imunitního systému,
-
pobyt na slunci / v soláriu (dráždění UV světlem) vyvolává projevy ve min. 56% až 81% (UV světlo totiž stimuluje tvorbu růstového faktoru cév VEGF, který povzbuzuje tvorbu drobných cévek)
-
teplé počasí – působí jako iritans u 75% dotázaných s růžovkou,
-
větrné počasí (klimatizace) – u 57%,
-
stres – irituje ve 58% až 79%, nedostatek kvalitního spánku,
-
příjem alkoholu - u 33% až 52% pacientů s růžovkou,
-
těžší cvičení či fyz. výkon – u 29% až 56%pacientů,
-
pití kávy – u 22%,
-
pikantní jídla – u 20% až 45%,
-
teplé koupele, sauna – 51%
-
DEMODEX – drobné mikroskopické roztoče přirozeně žijící na kůži tváře, nebo bakterie žijící v přítomnosti těchto roztočů. Množství parazitů DEMODEX je u pacientů s růžovkou na kůži až 15-18x vyšší, než u zdravých lidí,
-
zánětlivé procesy v kůži,
-
vedlejší reakce při užívání některých léků (kortikoidy, některé léky proti vysokému krevnímu tlaku)
-
bledá, citlivá pleť – zejména typy ze severských a západních krajin Evropy (výskyt růžovky je až u 10% populace), výskyt u tmavé pleti je asi jen ve 4%,
-
ženské pohlaví – poměr ženy : muži ve výskytu růžovky = 3:1.
Základní terapie zatím není určena, ale co můžete samy o sobě ovlivnit?
1. Hned na 1. místě je výběr stravy:
-
vylučte z potravy dráždivé potraviny, vaše specifické alergeny, pikantní jídla, kofeinové nápoje, kolové nápoje, energetické nápoje, zredukujte příjem alkoholu, omezte příjem nápojů a jídel s přídavkem rafin. cukru, glukosového sirupu, sladidel, konzervačních látek a stabilizátorů. Často napomůže zlepšení stavu i redukce běžných výrobků z kravského mléka, jako je např. jogurt, sýry, mléko, zmrzlina. Zapomeňte na smažená jídla, na jídla s trans-mastnými kyselinami (některé napolitánky, kekse, margaríny...), nepoužívejte rafinované rostlinné oleje (obsahují hodně omega6 MK, které mají pro zánětlivou aktivitu) – kukuřiční olej, sójový olej, slunečnicový či rafinovaný řepkový olej. Volte raději za studena lisované oleje dle možnosti ne z geneticky modifikovaných rostlin,
-
vhodná je protizánětlivá strava, tj. strava bez rafinovaného cukru, mléčných výrobků, lepku, alkoholu a umělých sladidel. Stravu je však nutné rozumně sestavit!
-
obohaťte svou stravu o ovoce, zeleninu zejména listovou, mrkev, rajčata, další žlutou až červenou s vyšším obsahem karoteinoidů, které působí proti destrukci buněk, dále s vyšším obsahem vitaminu C, zázvor, česnek, cibuli, brokolici, kedlubnu, kurkumu…,
-
svou stravu obohaťte o zdravé oleje: kokosový olej, avokádo, olivový olej, ořechy, čerstvě drcená semínka např. lenové, chia semínka...,
-
obohaťte svou stravu o zdravé bílkoviny: např. rybí maso z lososa bohaté na potřebné omega3 MK s protizánětlivým účinkem, vajíčka od slepic z volného výběhu (co přirozeně vidí slunce i trávu), maso od zvířat z pastvin (také viděli slunce a trávu), luštěniny… vše bez zbytečné zátěže konzervanty a škodlivými přidanými chemickými látkami,
-
z nápojů nezapomeňte na zelený čaj, fresh nápoje z organické zeleniny či ovoce,
-
Nepijte a nejezte až moc teplé nápoje nebo jídla.
2. Pravidelně používejte krémy s ochranným faktorem (SPF min. 15 během zimy ve městě, SPF 30 běžně v létě ve městě, u moře a na sněhu či ledu SPF 50+) – chraňte svou pleť před dráždivým působením UV světla, pozor také na kvalitu slunečných ochranných krémů, volte raději krémy s fyzikálními ochrannými faktory, dále noste klobouky se širším lemem, bílý oděv.
3. Volte jemné odličování: Zvlášť produkt na odstranění make-upu – pleť urputně„ nedrhněte,“ ale tamponek s odličovačem přiložte na pleť, chvíli podržte na pleti a následně setřete, uvidíte, čistění pleti půjde podstatně lehčeji. Na vlhkou pleť naneste olejovou čistící emulzi, bříšky prstů jí očistěte pleť a následně smyjte vodou. Vše ukončete lehce chladnější vodou.
4. Používejte kvalitní šetrné kosmetické produkty, s čistými rostlinnými oleji a extrakty (kokosový olej, extrakty ze šípků rosa mosqueta, zklidňující a hojivou aloe vera) s minimem nutných konzervantů, dále pravidelná péče o hydrataci pleti napomáhá tvorbě zdravého ochranného lipoidního filmů, tak dochází k redukci obtěžujících příznaků. Redukci pocitu pálení můžete napomoct lokálním chlazením.
5. Můžete používat krycí make-up, volte raději produkty s organickým obsahem, se složením pro velmi citlivou pleť.
6. Nevystavujte se horku: termální lázně, sauna, horké koupele.
7. Nekuřte.
8. Redukujte ve svém životě stres, pečujte o dostatek kvalitního spánku. Stres totiž zvyšuje pravděpodobnost erupce růžovky i autoimunitních onemocnění, střevních zánětlivých onemocnění, které můžou projev růžovky ještě více zesílit. Najděte své vlastní „ zklidňovače“ – lehké cvičení, tanec, jóga, meditace…
9. Z lékařského hlediska se daří zatím jen korigovat projevy růžovky, nelze však říct, že by šlo o léčbu růžovky, nebo dokonce vyléčení. I když často ATB často redukuje projev růžovky, nejde vskutku o léčbu. Dlouhodobé užívání antibiotik není vhodné, naopak je škodlivé, může zcela zničit přirozenou floru ve střevě a problémy by se jen násobily. Lokálně lze aplikovat ATB krém s obsahem metronidalozu, krémy s obsahem kyseliny azaleové. Lze najít i kvalitní dermokosmetiku, která obsahuje esenciální oleje působící proti přemnožení bakterií na kůži bez negativního působení na tělo.
10. Novější možností jest lokální aplikace gelu s obsahem látky, která působí dočasné zúžení drobných cévek (vazokonstrikci) a tím dočasnou redukci pálivých potíží a zarudnutí (Mirvaso gel, jde o lék na předpis dermatologem).
11. Z novějších metod používaných v estetické medicíně lze využít:
-
Plošné ošetření zarudlých oblastí pulzním světlem (IPL / CPL) – doporučuji absolvovat ošetření certifikovanými přístroji v rukou zkušených odborníků, k podstatnému zlepšení s redukcí pocitu pálení a ke zblednutí zarudlých oblastí může dojít již po prvním ošetření,
-
Uzávěr drobných rozšířených cévek laserem, nebo radiofrekvenční jehličkou (jiným názvem diatermická koagulace),
-
Se změněným nosem může pomoct už jen plastický chirurg, ale v každém případě je nejlepší nenechat dojít toto onemocnění do tohoto posledního stadia a hned po zjištění začátečných projevů raději zapracovat na prevenci zhoršování stavu.
Dle mého názoru a zkušeností je zatím nejlepší péče kombinací : CPL, laser a lokální terapie.
Doporučuji lékařskou dermokosmetiku RENLIVE (kliknutím na odkaz se zobrazí doporučená řada), speciálně sestavenou řadu na citlivou, suchou pleť.
Náš tip na domácí péči při růžovce:
Pro odlíčení make-upu: Spray Mist Skin Cleanser
Dočištění zvlhčujícím mlékem: Gentle Cleanser
Hydratující toner: Pure Hyaluronate Water
Pečující sérum: Sensitive Serum
Pečující krém pro extra citlivou pleť vhodný při růžovce: Skin Defence
Zklidňující maska: Balming mask
Vaše MUDr. Zlata Takácsová
Příklady vzhledu růžovky:
Zpět na výpis článků